piątek, 20 grudnia 2013

W świątecznym (na)stroiku ;-)

Zwyczaje i obrzędy związane z Świętami Bożego Narodzenia były tematem ostatniego w tym roku spotkania członkiń Klubu Kulturalnie Zakręconych. Z tymi najpiękniejszymi dniami w roku szczególnie kojarzy się choinka, jej cudowny zapach i piękne ozdoby. W związku z tym zaprosiliśmy na nasze spotkanie florystkę, panią Jadzię, która zdradziła nam tajniki wykonywania bożonarodzeniowych stroików. Przy kolędach i świątecznym wystroju praca szła w zawrotnym tempie, a jej efekty będą wyjątkową ozdobą wigilijnego stołu. 












wtorek, 17 grudnia 2013

Mikołajkowe świętowanie

     Są takie dni w roku, które są wyjątkowo ważne dla dzieci. Wówczas my dorośli chcemy sprawić im jak najwięcej radości, obdarować prezentami i cieszyć się razem z nimi. Takie dni to Mikołajki
i Święta Bożego Narodzenia. Aby uczcić te wyjątkowe okazje bibliotekarki Filii nr 5 i 6 zorganizowały wyjazd dla najmłodszych czytelników do bajecznej sali zabaw „NIBYLANDII” w Miechowicach.
     Baseny pełne kolorowych piłeczek, duża konstrukcja z labiryntami, super samochody, trampolina, ściana wspinaczkowa, ogromny plac zabaw i całe mnóstwo innych ciekawych zabawek to znakomity sposób na wesołe i bezpieczne wypełnienie czasu naszym dzieciom.
    Natomiast dla rodziców był to moment wytchnienia, którym delektowali się siedząc na wygodnych kanapach przy kawie, herbacie lub czekoladzie na gorąco, obserwując jednocześnie szczęśliwe buzie swoich pociech.

Do zobaczenia za rok!








piątek, 13 grudnia 2013

Z wizytą u Skarbnika

Razem z młodzieżą i europejskimi wolontariuszami, pracującymi w naszej piekarskiej bibliotece, udaliśmy się z wizytą do zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Inspiracją do tego wyjazdu była obchodzona niedawno Barbórka – dzień, z którym wiąże się życie zdecydowanej większości Ślązaków. Mieliśmy okazję zobaczyć maszyny i urządzenia, które używane były przez górników niegdyś, ale i te, które używane są do dziś dnia. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że kopalnia jako obiekt zabytkowy pełni dzisiaj różne funkcje kulturalne. Jest miejscem kręcenia filmów, organizacji koncertów i spektakli, a nawet sesji zdjęciowych dla nowożeńców. Kopalniane chodniki "poziomu 320" kryją mnóstwo sekretów, a specyfika pracy górnika sprawia, że budzą respekt i szacunek dla górniczej braci!









poniedziałek, 18 listopada 2013

Gryfne babki o gryfny godce

      Listopadowe spotkanie Biblioteki dla Seniora dotyczyło naszego rodzimego Śląska i jego kultury. Było ono okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń, związanych z regionalnymi obrzędami i zwyczajami, panującymi w śląskich domach, a szczególnie w naszej śląskiej kuchni. Uczestniczki spotkania zaskoczyły nas swoją szczodrością, przynosząc przygotowane samodzielnie specjały kuchni śląskiej, m. in. kreple, hekerle, butterkeksy, oblaty, kopalnioki, makrony czy wuszt. Potwierdziły tym jednocześnie powszechnie znaną opinię o śląskiej gościnności.
      Natomiast ze strony gospodarzy goście zostali zaskoczeni już w progu biblioteki - za sprawą witającej ich „prawdziwej” chopiony, która poprowadziła całe spotkanie. Część rozrywkowa składała się z kilku etapów dotyczących znajomości gwary śląskiej. Testowaliśmy wiedzę na temat śląskich ubiorów, recytowaliśmy popularne wiersze w konwencji gwary oraz próbowaliśmy swoich sił w przekładach polsko–śląskich. Panie najbardziej zaznajomione z kulturą Śląska zostały obwołane Miss Gwary Śląskiej, a także humorystycznie nagrodzone - produktami typowymi do przygotowania tradycyjnego, niedzielnego obiadu :-)







czwartek, 31 października 2013

W bibliotece (nie) straszy...

      Z okazji Halloween „nawiedziły” naszą bibliotekę dzieci z grupy Sówek z MP nr 15 w Brzozowicach-Kamieniu. Z chwilą, gdy przywitały się z goszczącą w bibliotece Czarownicą zostały zmienione przez nią w Ćmy, Czarne Koty, Pająki czy też Nietoperze. Zadowolona Czarownica, czująca się teraz jak u siebie w Chatce na Kurzej Stopie, zaprosiła zaczarowane dzieci do wspólnej zabawy. Przedszkolaki musiały zgadywać przez dotyk, jakie swoje domowe zwierzątka przyprowadziła Czarownica, a były to m. in. szczur, pająk i ogromny robal. Czarownica uczyła też dzieci, jak robić straszne miny, „wyprodukować” ducha oraz wymawiać zaklęcie, które może „wyczarować” mnóstwo słodkości. Na koniec okazało się, że Pająk, należący do Wiedźmy – asystentki Czarownicy, uciekł i schował się gdzieś między dziećmi. Trzeba było bardzo uważać, aby nie wszedł do czyjegoś rękawa albo kieszeni ;-)
  


My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
Musisz nam cukierka dać. 


 
 











 

piątek, 25 października 2013

Zaproszenie do Polski - wyniki konkursu

     Spośród nadesłanych na konkurs z okazji Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów trzydziestu prac, czteroosobowe jury wybrało laureatów w dwóch kategoriach wiekowych. Na ostateczny werdykt złożyło się kilka czynników, brano pod uwagę inwencję, kompozycję i stylistykę przedstawianej treści.
     W gronie uczestników do lat 12 zwycięzcami zostali Oliwia Mirzejewska i Jakub Sadkiewicz, natomiast wśród młodzieży nagrody otrzymali Aleksander Bies i Bartosz Niewiadomski.
     Serdecznie gratulujemy!