piątek, 31 sierpnia 2012

Dzień Bloga

      Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bloga i Bloggera.
      Wszystkim autorom i entuzjastom blogów życzymy ciekawych postów i szerokiego grona czytelników!




Niech MOC będzie z Wami!

      Wakacje nieubłaganie dobiegają końca, dlatego też nadszedł czas, by zakończyć prowadzony przez Biblioteki Rejonu Południe cykl dla dzieci pt. „Zawodowe Igrzyska”.
       30 sierpnia w Filii nr 6 uczestnicy cyklu mieli niecodzienną okazję spotkać się z osobami praktykującymi japońską sztukę walki mieczem – shinkendo. Shin – oznacza ducha i serce, Ken – miecz, a Do – drogę, ścieżkę życia. Pokaz umiejętności odbył się pod kierunkiem senseia Tomka, który prócz wrażeń estetycznych dostarczył nam również wielu ciekawych informacji o genezie stylu, samurajach i ich filozofii. Dowiedzieliśmy się, że surowy trening fizyczny, koordynacja ruchowa i koncentracja mają ogromny wpływ na stan naszej psychiki. To doskonały sposób, by pozbyć się trosk dnia codziennego i oczyścić swój umysł. Jak powiedział sensei Obata: „Shinkendo to życie”.
       W przededniu nowego roku szkolnego ważne są informacje, które pozwolą nam podczas żmudnej nauki ćwiczyć nie tylko umysł, ale też ciało i ducha.








środa, 8 sierpnia 2012

Trochę wody dla ochłody!

      Lato, wakacje, upały, a także troska o własne zdrowie to powody, dla których udajemy się na kąpieliska, pływalnie i baseny. Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy i my - uczestnicy cyklu ,,Zawodowe igrzyska” - udać się do Aquaparku w Michałkowicach, by zasięgnąć informacji na temat tego, kto dba o bezpieczeństwo korzystających z takich atrakcji. Tutaj poznaliśmy zawód ratownika, który wykonują zarówno profesjonaliści po Akademii Wychowania Fizycznego, jak również członkowie WOPR - Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zostaliśmy zaznajomieni z historią i zasadami pracy w tejże instytucji, ale też zgłębiliśmy arkana dyscypliny sportowej, którą jest pływanie. Pod czujną opieką ratowników próbowaliśmy pływać różnymi stylami, wiemy już jakie dystanse pokonują olimpijczycy, jak również na czym polega pływanie synchroniczne oraz skoki do wody.
      To była cudowna letnia wyprawa, podczas której otrzymaliśmy porcję wiedzy, ale też odrobinę ochłody!


 




Wyginam śmiało ciało... :-)

      31. lipca młodzi czytelnicy Filii 5 i 6 odwiedzili gimnastyków Klubu Sportowego "Orzeł" w Brzezinach Śląskich. Dzięki panu Joachimowi Świętkowi poznaliśmy niezwykle bogatą historię piekarskich gimnastyków, w tym nazwiska Mistrzów Polski i Olimpijczyków wywodzących się z tegoż klubu. Mieliśmy sposobność obejrzeć i wypróbować przyrządy, których używają adepci tej dyscypliny, uczestniczyć w rozgrzewce i prawdziwym treningu. Podziwialiśmy precyzyjne i eleganckie układy akrobatyczne, których jakość wymaga wielogodzinnych ćwiczeń i ogromnego wysiłku, a które dostarczają niepowtarzalnych wrażeń.
       Być może ktoś z nas pokusi się o to, by jesienią rozpocząć gimnastyczne treningi, może w którymś z nas drzemie nieodkryty jeszcze talent ...




 


środa, 1 sierpnia 2012

Nowe audiobooki w naszych zbiorach!







Gem - set - mecz

        Na kortach Klubu Sportowego Górnik Bytom trener, Pan Adam Ky przybliżył nam w pigułce genezę tenisa ziemnego. Dowiedzieliśmy się, że początki tego sportu sięgają średniowiecza, kiedy to europejscy mnisi zainaugurowali tę grę, zaś rozwój jej współczesnej wersji przypada na wiek XIX. Nazwa „tenis” pochodzi od francuskiego tenez i oznacza – gramy, serwujemy. Cztery najpopularniejsze turnieje to: Australian Open (Melbourne), Roland Garros (Paryż), Wimbledon (Londyn) i US Open (New York), które tworzą tzw. WIELKI SZLEM. Mecz tenisowy dzieli się na sety i gemy, które składają się z punktów. Poznaliśmy też znaczenie innych określeń np. tie-break, miksted, debel, serwis, forehand, backhand, lob czy wolej.
        Po tej porcji wiedzy teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Pod kierunkiem pana Adama, absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego, stawialiśmy pierwsze kroki w tym niezwykle widowiskowym sporcie. Dowiedzieliśmy się, jakie predyspozycje należy mieć, by po latach ciężkiej pracy stać się następcą takich gwiazd tenisa jak Wojciech Fibak, Agnieszka Radwańska czy Mariusz Fyrstenberg.
        Jako że tym razem uczestniczkami zajęć z cyklu "Zawodowe Igrzyska" były wyłącznie dziewczyny, nie omieszkałyśmy zwrócić uwagę na atrakcyjne stroje będące charakterystycznym elementem tej arystokratycznej dyscypliny sportowej.







wtorek, 17 lipca 2012

Wokół piłki nożnej

Jako że w ostatnim czasie temat piłki nożnej nie schodził z ust większości Polaków, postanowiliśmy naszą wakacyjną przygodę (która jest kontynuacją całorocznego cyklu pt. "Zawody w... zawody") rozpocząć od wizyty w klubie sportowym, gdzie w piłkę nożną grają dziewczęta.
W czasie pierwszego spotkania w ramach ,,ZAWODOWYCH IGRZYSK” poznaliśmy osoby, które sportem zajmują się amatorsko  - niezwykle energiczne dziewczyny oraz profesjonalną trenerkę tejże grupy. Podczas pokazu umiejętności piłkarskich, do których zaliczyć można: uderzenie wewnętrzną częścią stopy, uderzenie podbiciem, wolejem, wewnętrzną częścią podbicia, zewnętrzną częścią podbicia czy wreszcie główką (uff !), był również czas na dyskusje o tym, jakie uprawnienia i predyspozycje należy mieć, by zostać instruktorem sportowym, trenerem, sędzią bądź selekcjonerem. Okazuje się, iż nie wystarczy lubić grę w piłkę, by wykonywać tę profesję. Należy prócz znajomości jej zasad, znać szereg innych uwarunkowań, chociażby elementy anatomii i fizjologii człowieka, podstawy psychologii i socjologii czy zarządzania i marketingu.
Wnioski: TRENER TO ZAWÓD DLA WYTRWAŁYCH LUDZI Z PASJĄ!